עיניים כואבות שיש מיגרנה, מה עליי לעשות?

תוכן עניינים

כאבי ראש עצומים הנקראים מיגרנה תוקפים אנשים רבים בין הגילאים 55-25 . עם הזמן רבים מהם חשים בסימפטומים המקדימים ומבצעים פעולות שונות כדי להקל על רמת הכאבים. למחלה זו יש השלכות משמעותיות בתפקוד היום יומי של החולה אשר לא אחת מעדיף להישאר בחדר חשוך כמה שעות או כמה ימים עד שהכאבים יחלפו. עקב כך הוא אינו מבצע את הפעולות הבסיסיות היום יומיות שלו וגם אינו עובד כך שההשלכות הן די חמורות ויוצרות אורח חיים לא רצוי ולא אהוב. 

אחת מתופעות הלוואי הקשות של התקפי מיגרנה נקראת אאורה. מדובר בתופעה שמתרחשת באופן פתאומי ולעיתים ללא סימנים מוקדמים והיא כוללת הפרעה בשדה הראייה האישי כמו אורות מהבהבים, ריצודים, אורות בצורת זיג זג, כתמים שחורים או ראייה של נקודות במרחב. הפרעת ראייה זו מובילה לפעמים גם למצב של קושי בדיבור, הפרעות תחושה בכמה מאיברי הגוף ואובדן ראייה. התקף זה נמשך סביב חצי שעה והוא נובע לא אחת ממצבים כמו מתח ועייפות. 

התמודדות עם מיגרנה 

למחלת המיגרנה יש לעיתים קרובות השפעה על העיניים אך הכאב אינו זהה אצל כל החולים. יש כאלו שיחוו זאת בעין אחת בלבד ואחרים בשתי העיניים. גם מיקום נקודתי אינו זהה אצל כולם, זה יכול להופיע מאחורי גלגל העיניים, או בחלק הקדמי שלהן. 

הסיבות לתופעות אלו הן הרחבה או הצרה של כלי הדם בקרבת העיניים ולכן קיים קושי של החולים לראות והם מעדיפים להימצא בחושך עד שהכאב של התקף מיגרנה יחלוף.

בדיקות עיניים לחולים 

ההמלצה הרפואית היא למי שסובל ממיגרנה וחווה את ההשלכות של המחלה על עיניו, לבצע בדיקת עיניים מקיפה אצל רופא עיניים שהוא מומחה בנישה זו. הרופא יבצע בדיקת ראייה משמעותית באמצעות המכשור המתוחכם הנמצא ברשותו וגם בדיקה נוירולוגית. המטרה היא לוודא שמדובר בתופעה שמתרחשת רק בעת מיגרנה ולא תופעה אשר נובעת מבעיה רפואית אחרת הקשורה לעיניים. 

טיפול בבעיית העיניים 

אם אכן מדובר בתופעה שהיא אחת ההשלכות של התקף מיגרנה ההמלצה היא להיעזר בכדורים שהם משככי כאבים כדי לעצור את כאבי הראש. ברגע שכאבי הראש שוככים, גם כאבי העיניים נעלמים. מעבר לכך יש אפשרות לבצע טיפולים טבעיים בנקודות ספציפיות על פי ההכוונה של מומחים בתחום זה כמו נטורופתים. היתרון של טיפול טבעי הוא בכך שהוא מקל על הכאבים, מנטרל אותם וגם מונע במקרים רבים את תופעת כאבי העיניים בעת התקף מיגרנה.

בעקבות הקושי העצום של התקפי מיגרנה כל אדם מוצא עם הזמן את הטיפול שהוא הכי אפקטיבי עבורו ומבצע אותו לאורך זמן, הן כטיפול מונע והן כטיפול ממוקד בעת ההתקף. גם שינוי באורח החיים על ידי הקפדה על תזונה נכונה ואימוני כושר עשויה להקל על החולה.

 
דילוג לתוכן