סוגי עדשות מגע ואיך לבחור את סוג עדשות המגע המתאים

תוכן עניינים

מאמר זה דן בסוגים השונים של עדשות מגע הקיימים כיום, ומספק הדרכה כיצד לבחור את הסוג הנכון בהתאם לצרכים ולהעדפות האישיות.

מבוא: עולם עדשות המגע

עדשות מגע חוללו מהפכה בעולם תיקון הראייה, והיוו אלטרנטיבה למשקפי ראייה מסורתיים. עדשות קטנות, מעוקלות ודקות אלו יושבות על פני העין, מתקנות שגיאות שבירה ומספקות ראייה ברורה. עם התקדמות הטכנולוגיה, עדשות המגע הפכו נוחות, נוחות ונגישות יותר מאי פעם. ישנם כיום סוגים שונים של עדשות מגע זמינות בשוק, לכל אחת יתרונות וחסרונות משלה. מעדשות מגע רכות ועד עדשות חדירות גז קשיחות, חד פעמיות יומיות ועד עדשות מותאמות אישית, יש סוג של עדשות מגע לכל אחד. חשוב להבין את סוגי עדשות המגע השונים הזמינים וכיצד לבחור את הסוג הנכון המתאים לצרכים הייחודיים ולאורח החיים שלך. בפוסט זה בבלוג, נחקור את סוגי עדשות המגע השונים ונספק טיפים כיצד לבחור את סוג עדשות המגע המתאים עבורך.

למה לבחור בעדשות מגע?

עדשות מגע מציעות יתרונות רבים בהשוואה למשקפיים מסורתיים. בתור התחלה, עדשות מגע מספקות שדה ראייה טבעי יותר כשהן נעות עם העין. זה אומר שאתה יכול לראות בבירור לכל הכיוונים, ללא שום חסימות. בנוסף, עדשות מגע דיסקרטיות יותר ממשקפיים, והן אינן מתערפלות בסביבות לחות או קרות. למי שמנהל אורח חיים פעיל, עדשות מגע מספקות פתרון מעשי, שכן הן אינן מפריעות במהלך ספורט או פעילות גופנית אחרת. עדשות מגע הן גם אפשרות מצוינת למי שרוצה לשנות את המראה שלהם או לנסות צבעי עיניים שונים, שכן עדשות מגע צבעוניות זמינות בקלות. יתרון נוסף של עדשות מגע הוא שהן אינן מפריעות לראייה ההיקפית שלך, מה שחשוב לפעילויות כמו נהיגה. לבסוף, עדשות מגע נוחות יותר להרכבה לפרקי זמן ממושכים, מכיוון שהן אינן מפעילות לחץ על האף או האוזניים. מסיבות אלו, עדשות מגע הן בחירה פופולרית עבור אנשים בכל הגילאים שרוצים ראייה ברורה ללא אי הנוחות של משקפיים.

עדשות מגע רכות: האם הן מתאימות לך?

עדשות מגע רכות הן הסוג הפופולרי ביותר של עדשות מגע בשוק כיום. הם עשויים מחומר פלסטי רך וגמיש התואם את צורת העין שלך, מה שהופך אותם נוחים ללבישה לפרקי זמן ממושכים. עדשות מגע רכות מגיעות במגוון סוגים, כולל שימוש יומיומי, שימוש ממושך ועדשות חד פעמיות.

שימוש יומיומי עדשות מגע רכות מיועדות להרכבה במהלך היום ולהסרה בלילה. הם זמינים במגוון של עוצמות מרשם לתיקון קוצר ראייה, רוחק ראייה ואסטיגמציה. לעומת זאת, עדשות מגע רכות לשימוש ממושכות מיועדות לשימוש ברציפות במשך מספר ימים או אפילו שבועות. הם עשויים מחומר נושם המאפשר לחמצן לעבור לקרנית, ומפחית את הסיכון לדלקות עיניים.

עדשות מגע רכות חד פעמיות הן האפשרות הנוחה ביותר, שכן הן אינן דורשות ניקוי או תחזוקה. הם נועדו ללבוש לפרק זמן מסוים, יומי, שבועי או חודשי, ולאחר מכן לזרוק אותם. זה הופך אותם לאידיאליים עבור אנשים שיש להם אורח חיים עמוס או שנוסעים לעתים קרובות.

אחד היתרונות העיקריים של עדשות מגע רכות הוא הנוחות שלהן. קל להחדיר ולהסיר אותם, והם אינם גורמים לאי נוחות או גירוי. הם גם נוטים פחות להתנתק מהעין בהשוואה לעדשות חדירות גז נוקשות, מה שהופך אותן לאופציה טובה עבור אנשים שעוסקים בספורט או עוסקים בפעילויות גופניות אחרות. עדשות מגע רכות זמינות גם בעיצובים מולטיפוקליים, שיכולים לתקן פרסביופיה ולבטל את הצורך במשקפי קריאה.

עדשות חדירות גז קשיחות: בחירה ברורה?

עדשות חדירות גז קשיחות, הידועות גם בשם עדשות קשות או עדשות GP, עשויות מחומר קשיח וחדיר לחמצן. הקוטר שלהן קטן יותר מאשר עדשות מגע רכות, והן אינן מתעצבנות לצורת העין כפי שעושות עדשות רכות. זה יכול להפוך אותן לפחות נוחות להרכבה בהתחלה, אבל אנשים רבים מגלים שהם מסתגלים לעדשות במהירות ובסופו של דבר מוצאים אותן נוחות יותר מעדשות רכות.

אחד היתרונות העיקריים של עדשות חדירות גז קשיחות הוא העמידות שלהן. הן נוטות פחות להיקרע או להיפגע בהשוואה לעדשות מגע רכות, והן יכולות להחזיק מעמד מספר שנים עם טיפול נאות. הם גם מספקים ראייה חדה יותר בהשוואה לעדשות רכות, מה שהופך אותם לאופציה טובה עבור אנשים עם אסטיגמציה או ליקויי ראייה אחרים. בנוסף, עדשות חדירות גז נוקשות פחות לגרום לדלקות עיניים בהשוואה לעדשות רכות, מכיוון שהן אינן סופגות לחות או חיידקים.

יתרון נוסף של עדשות חדירות גז נוקשות הוא שניתן להשתמש בהן כדי לתקן מצבי עיניים מסוימים שלא ניתן לתקן עם עדשות רכות. לדוגמה, ניתן להשתמש בהם לטיפול בקרטוקונוס, מצב בו הקרנית הופכת לדקה ובולטת כלפי חוץ, מה שגורם לעיוות ראייה. ניתן להשתמש בעדשות חדירות גז קשיחות גם לתיקון בעיות ראייה לאחר ניתוח או אי סדרים אחרים בצורת העין.

עם זאת, ישנם כמה חסרונות לעדשות חדירות גז קשיחות. קשה יותר להכניס ולהסיר אותן בהשוואה לעדשות רכות, והן עלולות להיות לא נוחות להרכבה בהתחלה. הן דורשות גם תקופת הסתגלות ארוכה יותר בהשוואה לעדשות רכות, שכן העין צריכה זמן להסתגל לחומר הנוקשה. בנוסף, עדשות חדירות גז נוטות יותר להתנתק מהעין במהלך פעילות גופנית, מה שעלול להוות דאגה בטיחותית עבור ספורטאים או אנשים העובדים בסביבות מסוכנות.

עדשות יומיות חד פעמיות: הנוחות האולטימטיבית?

עדשות יומיות חד פעמיות הן סוג של עדשות מגע רכות המיועדות להרכיב יום אחד בלבד לפני השלכתן. משמעות הדבר היא שאין צורך בניקוי או חיטוי, שכן בכל יום נעשה שימוש בזוג עדשות חדש. זו יכולה להיות אופציה נוחה לאנשים שיש להם אורח חיים עמוס או שאינם רוצים להשקיע זמן בטיפול יומיומי בעדשות מגע.

אחד היתרונות העיקריים של עדשות יומיות חד פעמיות הוא הנוחות שלהן. הם מבטלים את הצורך בתמיסות עדשות מגע ובמכשירי ניקוי, שיכולים לחסוך זמן וכסף בטווח הארוך. הם גם אופציה טובה עבור אנשים הסובלים מאלרגיות או רגישות לתמיסות עדשות מגע, מכיוון שהם אינם דורשים חשיפה למוצרים אלה.

יתרון נוסף של עדשות יומיות חד פעמיות הוא האופי ההיגייני שלהן. מכיוון שהם לובשים רק ליום אחד, יש פחות סיכוי להצטברות חיידקים או מזהמים אחרים על העדשות. זה יכול להפחית את הסיכון לדלקות עיניים וסיבוכים אחרים הקשורים ללבוש עדשות מגע.

עדשות יומיות חד פעמיות הן גם אפשרות טובה עבור אנשים שאינם מרכיבים עדשות מגע כל יום. לדוגמה, הם יכולים להיות בחירה טובה עבור אנשים שנועדו רק לאירועים מיוחדים או לספורט. הם יכולים גם להיות אופציה טובה עבור אנשים שיש להם היסטוריה של סיבוכים הקשורים לעדשות מגע, מכיוון שהם מספקים עדשה רעננה ונקייה מדי יום.

עם זאת, ישנם כמה חסרונות פוטנציאליים לעדשות חד פעמיות יומיות. הן עשויות להיות יקרות יותר בהשוואה לסוגים אחרים של עדשות מגע, שכן יש צורך בזוג עדשות חדש בכל יום. בנוסף, ייתכן שהן לא האופציה הטובה ביותר עבור אנשים עם מחלות עיניים או מרשמים מסוימים, מכיוון שאולי אין עדשה חד-פעמית זמינה שעונה על הצרכים הספציפיים שלהם.

"לפי הזמנה": עדשות מגע מותאמות אישית

עדשות מגע מותאמות אישית, הידועות גם בשם עדשות בהזמנה אישית, מעוצבות באופן אינדיבידואלי כדי לענות על הצרכים הספציפיים של כל חובש. עדשות אלו מיועדות לתת מענה למגוון בעיות ראייה, כולל אסטיגמציה, פרסביופיה וקרניות לא סדירות.

 • עיצוב עדשות מותאמות אישית:
  כדי לעצב עדשות מותאמות אישית, איש מקצוע לטיפוח עיניים יבצע מדידות של עיניו של המשתמש כדי להבטיח התאמה מדויקת. מדידות אלו עשויות לכלול את העקמומיות והקוטר של הקרנית, כמו גם את גודל וצורת האישון. באמצעות מידע זה, יצרן העדשות יוצר עיצוב עדשה ייחודי המותאם לצרכיו האישיים של המשתמש.
 • היתרונות של עדשות מותאמות אישית:
  אחד היתרונות העיקריים של עדשות מותאמות אישית הוא שהן יכולות לספק חדות ראייה מעולה בהשוואה לעדשות מגע סטנדרטיות. הסיבה לכך היא שהם נועדו לתת מענה לצרכי הראייה הספציפיים של הלובש, במקום להיות פתרון אחד המתאים לכולם. בנוסף, עדשות מותאמות אישית יכולות לספק נוחות והתאמה משופרים, מכיוון שהן נועדו להתאים לצורה הייחודית של העין של הלובש אותה.
 • סוגי עדשות מותאמות אישית:
  קיימים מספר סוגים של עדשות מותאמות אישית, כולל עדשות טוריות לאסטיגמציה, עדשות מולטיפוקל לפרסביופיה ועדשות סקלרליות לקרניות לא סדירות. עדשות טוריות נועדו לתקן את העקמומיות הא-סימטרית של הקרנית האופיינית לאסטיגמציה. עדשות מולטיפוקל מכילות מספר מרשמים בעדשה אחת, המאפשרות למרכיבים לראות בבירור גם למרחקים קרובים וגם למרחקים. עדשות סקלרליות גדולות יותר מעדשות מגע סטנדרטיות ומיועדות לקפוף על פני הקרנית כולה, ולספק ראייה משופרת לאנשים עם קרנית לא סדירה.

עדשות טוריות: פתרון לאסטיגמציה

אסטיגמציה היא מצב שכיח בו קרנית העין אינה עגולה לחלוטין, מה שגורם לראייה מטושטשת או מעוותת. עדשות מגע טוריות הן סוג של עדשה שתוכננה במיוחד לתיקון אסטיגמציה. בניגוד לעדשות מגע כדוריות סטנדרטיות, בעלות עוצמה זהה לכל הכיוונים, לעדשות טוריות יש כוחות שונים במרידיאנים שונים של העדשה.

עדשות טוריות זמינות בחומרים רכים ונוקשים חדירים לגז. עדשות טוריות רכות עשויות מחומר גמיש התואם את צורת העין, המספק התאמה נוחה. עדשות טוריות חדירות גז נוקשות עשויות מחומר מוצק יותר השומר על צורתו על העין, ומספק ראייה ברורה יותר לחלק מהאנשים עם אסטיגמציה.

בעת התאמת עדשות טוריות, חשוב לוודא שהן מיושרות כראוי על העין. הסיבה לכך היא שלעדשות טוריות יש כיוון ספציפי שיש לשמור על מנת לתקן אסטיגמציה. ניתן להשיג זאת על ידי שימוש בסימונים מיוחדים על העדשה, או על ידי הבטחת שהעדשה ממורכזת כראוי על העין.

בעוד שעדשות טוריות יכולות לספק ראייה ברורה לאנשים עם אסטיגמציה, ייתכן שהן לא מתאימות לכולם. אנשים עם אסטיגמציה חמורה או מצבי עיניים אחרים עשויים לדרוש סוג אחר של תיקון, כגון משקפיים או ניתוח. בנוסף, עדשות טוריות עשויות להיות יקרות יותר מעדשות מגע סטנדרטיות, ודורשות התאמה ותחזוקה קפדנית יותר.

עדשות מולטיפוקל: להיפרד ממשקפי קריאה?

עדשות מגע מולטיפוקל הן סוג של עדשה שנועדה לספק ראייה ברורה למרחקים מרובים, ולבטל את הצורך במשקפי קריאה או ביפוקל. עדשות אלו זמינות בחומרים רכים ונוקשים חדורי גז, ומגיעות במגוון עיצובים כדי להתאים לצרכים שונים.

עיצוב נפוץ אחד לעדשות מולטיפוקל הוא עדשת "ראייה סימולטנית", המשלבת מרשמים שונים בחלקים שונים של העדשה. זה מאפשר למשתמש לראות חפצים במרחקים שונים מבלי לעבור בין עדשות או לכוונן את המיקוד שלהן.

עיצוב נוסף לעדשות מולטיפוקל הוא עדשת "מונווויז'ן", המשתמשת בעדשה אחת לראייה מרחוק ועדשה אחרת לראייה לקרוב. ניתן להשיג זאת על ידי התאמת עין אחת עם עדשה לראייה מרחוק ולעין השנייה עדשה לראייה לקרוב. בעוד שמונווויז'ן עשוי לקחת קצת זמן להסתגל אליו, אנשים רבים מוצאים שזה פתרון נוח ויעיל לפרסביופיה.

עדשות מולטיפוקל יכולות להיות אופציה מצוינת עבור אנשים עם פרסביופיה, מצב המשפיע על אנשים רבים עם הגיל וגורם לקושי לראות חפצים מקרוב. עם עדשות מולטיפוקל אנשים עם פרסביופיה יכולים ליהנות מראייה ברורה בכל המרחקים, ללא צורך במשקפי קריאה או ביפוקל.

עם זאת, חשוב לציין כי ייתכן שעדשות מולטיפוקל אינן מתאימות לכל אחד. ייתכן שחלק מהאנשים לא יוכלו להסתגל למרשמים השונים בעדשה, או שהם עלולים לחוות עיוותים חזותיים או צלילות מופחתת. בנוסף, עדשות מולטיפוקל עשויות להיות יקרות יותר מעדשות מגע סטנדרטיות, ודורשות התאמה ותחזוקה קפדנית יותר.

עדשות מגע צבעוניות: שפר או שנה את צבע העיניים שלך

עדשות מגע צבעוניות הן אופציה פופולרית עבור אנשים שרוצים לשפר או לשנות את צבע העיניים הטבעי שלהם. עדשות אלו מגיעות במגוון צבעים, כולל כחול, ירוק, חום, ואפילו גוונים מרהיבים יותר כמו סגול או אדום. חלק מהעדשות הצבעוניות נועדו לשפר את הצבע הטבעי של העיניים, בעוד שאחרות יכולות לשנות לחלוטין את הצבע.

עדשות מגע צבעוניות זמינות הן באפשרויות מרשם והן באפשרויות ללא מרשם, וניתן להרכיב אותן על ידי אנשים עם או בלי צרכי תיקון ראייה. אנשים רבים בוחרים להרכיב עדשות צבעוניות לאירועים מיוחדים, כמו ליל כל הקדושים או אירועי תחפושת אחרים, בעוד שאחרים מרכיבים אותן על בסיס יומי כדי לשפר את המראה שלהם.

חשוב לציין שעדשות מגע צבעוניות נחשבות למכשירים רפואיים, ויש להרכיב אותן רק בפיקוח רופא עיניים. הסיבה לכך היא שעדשות לא מותאמות או מטופלות כהלכה עלולות לגרום לבעיות בריאות עיניים חמורות, כולל כיבים בקרנית, זיהומים ואפילו אובדן ראייה.

בבחירת עדשות מגע צבעוניות, חשוב לקחת בחשבון את הצבע הטבעי של העיניים, כמו גם את גוון העור וצבע השיער. צבעים מסוימים עשויים להיראות טבעיים יותר על אנשים מסוימים, בעוד שאחרים עשויים להיראות מלאכותיים יותר. בנוסף, חשוב לבחור עדשות איכותיות מיצרן בעל מוניטין, ולמלא אחר הוראות ניקוי ואחסון נכונות כדי לשמור על בטיחותן ויעילותן.

עדשות סקלרליות: אפשרות לקרניות לא סדירות

עדשות סקלרליות הן סוג מיוחד של עדשות מגע המיועדות להתאים על פני כל הקרנית ולנוח על החלק הלבן של העין, המכונה סקלרה. עדשות אלו משמשות לעתים קרובות כפתרון לאנשים עם קרניות בעלות צורה לא סדירה, כגון אלו עם קרטוקונוס או מצבי קרנית אחרים הגורמים לראייה מעוותת.

בניגוד לעדשות מגע מסורתיות, היושבות ישירות על הקרנית, עדשות סקלרליות יוצרות רווח בין העדשה לקרנית שמתמלאת קרעים. זה עוזר לספק משטח חלק ויציב יותר לנוח על העדשה, משפר את חדות הראייה ומפחית אי נוחות.

עדשות סקלרליות נעשות בדרך כלל בהתאמה אישית לכל אדם, תוך שימוש במדידות מדויקות של העין כדי להבטיח התאמה מושלמת. הם זמינים גם במגוון חומרים ועיצובים, המאפשרים גישה אישית לתיקון הראייה.

אחד היתרונות המרכזיים של עדשות סקלרליות הוא יכולתן לספק תיקון ראייה לאנשים שאינם מסוגלים להרכיב עדשות מגע מסורתיות, כגון אלו עם קרניות בעלות צורה לא סדירה או תסמונת עין יבשה חמורה. הם גם אופציה טובה עבור אנשים עם מרשמים גבוהים, שכן הם יכולים לספק ראייה חדה וברורה יותר מאשר משקפיים.

עם זאת, עדשות סקלרליות דורשות מעט יותר טיפול ותחזוקה מאשר עדשות מגע מסורתיות, מכיוון שהן גדולות ומורכבות יותר. ניקוי וחיטוי נכונים חיוניים למניעת זיהום וסיבוכים אחרים.

עדשות היברידיות: הטוב משני העולמות?

עדשות היברידיות הן סוג ייחודי של עדשות מגע המשלבות את התכונות הטובות ביותר של עדשות חדירות גז רכות ונוקשות כאחד. עדשות אלו כוללות מרכז קשיח, המספק ראייה ברורה ויציבה, מוקף בטבעת חיצונית רכה לנוחות וגמישות. עיצוב זה מאפשר את היתרונות של שני סוגי העדשות, מה שהופך עדשות היברידיות לאופציה אטרקטיבית עבור אנשים רבים.

אחד היתרונות העיקריים של עדשות היברידיות הוא יכולתן לתקן מגוון רחב של בעיות ראייה, כולל אסטיגמציה, פרסביופיה וקרניות לא סדירות. הם מספקים ראייה ברורה ומדויקת, תוך שהם מציעים גם התאמה נוחה המאפשרת זמן לבישה ממושך.

המרכז הנוקשה של עדשות היברידיות גם עוזר להפחית את הסיכון לסיבוב העדשה, מה שעלול לגרום לראייה מטושטשת ואי נוחות. זה מועיל במיוחד לאנשים עם אסטיגמציה, שזקוקים לעדשות שנשארות במיקום מסוים על העין כדי לתקן את הראייה שלהם.

בנוסף, הטבעת החיצונית הרכה של עדשות היברידיות מסייעת לספק התאמה מרופדת ונוחה, תוך מזעור גירוי ואי נוחות. זה חשוב במיוחד עבור אנשים שהתקשו להסתגל לעדשות מסורתיות חדירות גז נוקשות, מה שעלול להיות לא נוח עבור חלק מהלובשים.

עם זאת, עדשות היברידיות דורשות מעט יותר טיפול ותחזוקה מאשר עדשות מגע רכות מסורתיות, מכיוון שהן מורכבות יותר ודורשות ניקוי וחיטוי מיוחדים. חשוב לעקוב בקפידה אחר הוראות רופא העיניים שלך כדי להבטיח היגיינה נאותה ולמנוע זיהום וסיבוכים אחרים.

עדשות מורחבות: תיקון ראיית לילה

עדשות ממושכות הן סוג של עדשות מגע המיועדות להלבשה ברציפות לתקופה ממושכת, כולל לילה. זה אומר שאתה יכול ללבוש אותם לישון ולהתעורר עם ראייה ברורה. עדשות אלו עשויות מחומרים המאפשרים לחמצן לעבור לעיניים, מה שעוזר לשמור על בריאות ונוחות העין.

אחד היתרונות העיקריים של עדשות שימוש ממושכות הוא הנוחות שלהן. הם מבטלים את הצורך בניקוי והחדרה יומית, מה שהופך אותם לאופציה אידיאלית עבור אנשים עם אורח חיים עמוס או כאלה שמתקשים להתמודד עם עדשות מגע. הם יכולים גם להיות אופציה טובה עבור אנשים שעובדים בסביבות שבהן משקפיים עלולים להוות מכשול, כמו בספורט או בעבודה פיזית.

עם זאת, חשוב לציין שלא כולם מועמדים לעדשות ממושכות. רופא עיניים מקצועי יצטרך להעריך את העיניים שלך ולקבוע אם אתה מתאים לסוג זה של עדשות. בנוסף, חשוב לעקוב אחר לוח הזמנים המומלץ ללבוש והוראות טיפול נאותות כדי למנוע סיבוכים כגון זיהום או נזק בקרנית.

שיקול חשוב נוסף עם עדשות לשימוש ממושך הוא העלות שלהן. הן נוטות להיות יקרות יותר מסוגים אחרים של עדשות, וייתכן שאינן מכוסות בביטוח. חשוב לשקול את התועלת והנוחות מול העלות לפני קבלת החלטה.

אורתוקרטולוגיה: עיצוב מחדש של החזון שלך בזמן שאתה ישן

אורתוקרטולוגיה, הידועה גם בשם Ortho-K, היא אפשרות לא ניתוחית לתיקון הראייה הכוללת הרכבת עדשות מגע מיוחדות למשך הלילה. עדשות אלו נועדו לעצב מחדש בעדינות את הקרנית, המשטח הקדמי הצלול של העין, בזמן שאתה ישן. התוצאה היא שיפור הראייה ללא צורך במשקפיים או עדשות מגע במהלך היום.

 • איך Ortho-K עובד
  עדשות Ortho-K עשויות מחומר חדיר לגז ומיועדות להרכבה בזמן השינה. העדשות פועלות על ידי השטחה עדינה של הקרנית, מה שמשנה את האופן שבו האור חודר לעין ומתקן בעיות ראייה כמו קוצר ראייה, רוחק ראייה ואסטיגמציה. ההשפעות של העדשות נמשכות בדרך כלל יום עד יומיים, ולכן יש להרכיב אותן מדי לילה כדי לשמור על התוצאות.
 • מי יכול להפיק תועלת מ-Ortho-K?
  Ortho-K יכולה להיות אופציה טובה עבור אנשים בכל הגילאים שרוצים לתקן את הראייה שלהם ללא שימוש במשקפיים או עדשות מגע במהלך היום. זה שימושי במיוחד לאנשים שיש להם אורח חיים פעיל או עבודה שמקשה על הרכבת משקפיים או עדשות מגע. זה יכול להיות גם אופציה טובה לילדים שאינם זכאים לאסיק או הליכים כירורגיים אחרים.
 • סיכונים ושיקולים
  בעוד ש-Ortho-K נחשבת בדרך כלל בטוחה, ישנם כמה סיכונים ושיקולים שכדאי לזכור. העדשות חייבות להיות מותאמות ותחזוקה כראוי כדי למנוע סיבוכים כגון זיהום או נזק בקרנית. בנוסף, אנשים מסוימים עשויים לחוות אי נוחות או יובש בזמן הרכבת העדשות, במיוחד במהלך תקופת ההסתגלות.

עדשות מגע לעיניים יבשות: מהן האפשרויות שלך?

עיניים יבשות עלולות לגרום להרכבת עדשות מגע לאי נוחות או אפילו לכאוב. תסמינים של יובש בעיניים יכולים לכלול גירוד, צריבה ואדמומיות. למרבה המזל, קיימות מספר אפשרויות לעדשות מגע עבור אנשים עם עיניים יבשות.

אפשרות אחת היא לבחור בעדשות מגע העשויות מחומרים השומרים על לחות. עדשות אלו נועדו למשוך ולשמור מים, מה שיכול לעזור לשמור על לחות העיניים ולהפחית את היובש. אפשרות נוספת היא להשתמש בעדשות מגע שנועדו למזער חיכוך וגירוי. עדשות אלו מיוצרות לרוב עם משטח חלק המסייע בהפחתת שפשוף ושריטות בעפעפיים.

בנוסף לבחירת הסוג הנכון של עדשות מגע, ישנם מספר צעדים נוספים שתוכל לנקוט כדי להתמודד עם יובש בעיניים. לדוגמה, שימוש בדמעות מלאכותיות או בטיפות עיניים משחות יכול לעזור לשמור על לחות העיניים ולהפחית גירוי. אתה יכול גם לנסות להימנע מסביבות עם אוויר יבש, כגון חדרים ממוזגים או חללים חיצוניים סוערים.

אם יש לך עיניים יבשות כרוניות, חשוב לדבר עם רופא העיניים שלך על האפשרויות שלך. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בתרופות מרשם או טיפולים אחרים כדי לנהל את המצב. רופא העין שלך יכול לעזור לך לבחור את עדשות המגע הנכונות ולפתח תוכנית לניהול העיניים היבשות שלך.

טיפול בעדשות המגע שלך: טיפים לאריכות ימים ונוחות

טיפול נכון בעדשות המגע שלך חיוני הן לאריכות החיים שלהן והן לנוחותכם בזמן הרכבתן. הנה כמה טיפים שיעזרו לך לשמור על עדשות המגע שלך במצב מעולה:

1. שטפו היטב את הידיים לפני הטיפול בעדשות המגע כדי להימנע מהעברת לכלוך וחיידקים לעדשות.

2. השתמש בתמיסת הניקוי המומלצת עבור סוג העדשות הספציפי שלך, ופעל על פי ההוראות בקפידה.

3. החלף את נרתיק עדשות המגע שלך כל שלושה חודשים או מוקדם יותר, ושמור אותו נקי ויבש כאשר אינו בשימוש.

4. הימנע מהרכבת עדשות בזמן שחייה או בג'קוזי, מכיוון שסביבות אלו יכולות להכיל חיידקים שעלולים לגרום לדלקות עיניים.

5. לעולם אל תשטוף את העדשות במי ברז, מכיוון שהם עלולים להכיל מיקרואורגניזמים שעלולים להוביל לדלקות עיניים חמורות.

6. בעת מריחת איפור, הכנס תחילה את עדשות המגע שלך, והקפד להשתמש במוצרים המסומנים כבטוחים לשימוש עם עדשות מגע.

7. עקוב אחר ההמלצות של רופא העיניים שלך לגבי משך הזמן להרכיב את עדשות המגע שלך בכל יום, ולעולם אל תישן עם העדשות שלך אלא אם כן הן תוכננו במיוחד לשימוש ממושך.

8. אם אתה חווה אי נוחות או גירוי בזמן הרכבת עדשות המגע, הסר אותן מיד ופנה לרופא עיניים.

מסקנה: בחירת עדשות המגע הנכונות עבורך

לאחר שקראתם על סוגי עדשות המגע השונים הקיימים, ייתכן שאתם עדיין תוהים איזה סוג מתאים לכם. להלן מספר גורמים מרכזיים שכדאי לקחת בחשבון בעת קבלת ההחלטה:

 • 1. מרשם:
  רופא העיניים שלך יקבע את המרשם שלך על סמך הצרכים וההעדפות האישיות שלך. חשוב לעקוב אחר ההמלצות שלהם, שכן הרכבת סוג עדשות מגע לא נכון עלולה להוביל לאי נוחות, בעיות ראייה ואפילו דלקות עיניים.
 • 2. אורח חיים:
  קחו בחשבון את שגרת היומיום והפעילויות שלכם בבחירת עדשות מגע. האם אתה צריך עדשות שניתן להרכיב לפרקי זמן ממושכים? האם אתה מחפש עדשות שיכולות לשפר או לשנות את צבע העיניים שלך? האם יש לך אסטיגמציה או בעיות ראייה אחרות הדורשות עדשות מיוחדות? מענה על שאלות אלה יכול לעזור לצמצם את האפשרויות שלך.
 • 3. נוחות:
  נוחות היא המפתח בכל הנוגע לעדשות מגע. עדשות מגע רכות נוטות להיות נוחות יותר מעדשות חדירות גז קשיחות, אך ייתכן שהן אינן מציעות את אותה רמה של חדות ראייה. עדשות יומיות חד פעמיות יכולות להיות אופציה נוחה, אך ייתכן שהן לא יהיו חסכוניות עבור כולם.

על ידי הבנת הסוגים השונים של עדשות מגע והתחשבות בגורמים כגון אורח חיים, צרכי ראייה ובריאות העיניים, אנשים יכולים לקבל החלטה מושכלת בעת בחירת עדשות המגע האידיאליות שלהם.

דילוג לתוכן